Příběh malíře chopper kultury 60. let minulého století „Big Daddy“ Rotha

Ed „Big Daddy“ Roth (4. března 1932 – 4. dubna 2001) byl americký umělec , karikaturista , ilustrátor , modelář a designér a stavitel automobilů, který vytvořili známou hot rod ikonu Rat Fink a další postavy. Roth byl klíčovou postavou kustom kultury v Jižní Kalifornii  z konce 1950 a 1960.

“Big Daddyho” nejvíce proslavila známá groteskní karikatura zmíněné postavičky Rat Fink. Během 50. Let minulého století však zasáhl  veškeré oblasti rozvíjející se kustom kultury. Věnoval se airbrushi a měl vlastní trička a kolekce, které prodával přes známé hot rod časopisy jako Car Craft a na autosalonech. Postavil neuvěřitelná auta a tříkolky (dokonce první s motorem VW), které jako modely začala prodávat firma Revell v letech 1963-1965. Několik dalších firem na plastové modely také zahrnula Rothovu práci do své produkce. Nechyběla ani společnost Mattel, která měla za vzor jeho auto Beatnik Bandit pro první odlitky modelů řady Hot Wheels.

Motorkám se Roth věnoval v letech 1967-1970, kdy vydával dokonce vlastní čb časopis Choppers a měl vlastní studio. Psal v něm o prodlužování vidlic, zadních opěkek a dalších úpravách. Díky všem jeho činnostem byl v té době milionářem.

Na jeho obrazech je vidět většinou život nezákoných motocyklových klubů, se kterými měl mnoho společného i díky jeho obchodu v Maywoodu nedaleko Los Angeles, který hojně navštěvovali spolu s hudebníky a lidmi z Hollywoodu. Některá jedo díla však nevznikla jen jeho rukou, ač jsou signována. V té době si najal dalšího známého malíře Davida Manna, aby vytvořil sérii maleb s drsnou tématikou motoklubů. Měl v té době co dočinění i s Hells Angels a díky tomu byl také dlouho považován za vyvržence.

Roth pořizoval černobílé fotky ze života gangů, tvořil z nich plakáty a prodával je. To se mu však nevyplatilo, protože Hells Angels měli pocit, že na nich bohatne a zaútočili na jeho obchod. Rvačku Ed sice díky své postavě a znalosti bojovéhu umění vyhrál, ale byl pak vykraden a zůstala mu jen betonová podlaha s jeho podpisem. Po této události motorkářské plakáty spálil, obrazy a časopis Choppers prodal  a v roce 1970 obchod zavřel.

Na jeho obrazech vidíme motorkáře, jejich svobodu a život na úžasných chopperech hlavně před rokem 1970, ale Hot rod kultuře, úpravám automobilů a umění se pak „Big Daddy“ věnoval do konce života.

Galerie obrazů:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *